Katarzyna Trzeszewska Brak komentarzy

Lekturą 12. odsłony Narodowego Czytania w tym roku była powieść „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. To książka nastrojowa, napisana barwnym językiem, a zarazem donośna i sugestywna w swoim patriotycznym przesłaniu. Bo przecież jej autorka nie tylko maluje szeroką panoramę rodzinnych Kresów, nie tylko przybliża folklor i szlacheckie zwyczaje, ale bardzo wyraźnie przywołuje też historię Rzeczypospolitej, a poprzez tematykę Powstania Styczniowego, którego 160-lecie obchodzimy w tym roku, doskonale oddaje przeżycia, emocje i dylematy ówczesnych Polaków.

 11 września 2023 r. o godz. 11.00 w hali sportowej zebrali się uczniowie klas V-VIII wraz z nauczycielami oraz zaproszeni goście: pan Sławomir Jamroży – zastępca burmistrza, pan Jan Sarnowski – przewodniczący Rady Miasta Lubawa i pani Anna Tańska – radna miasta, by wysłuchać fragmentu powieści „Nad Niemnem”. Grupa koła teatralnego działającego w naszej szkole pod kierunkiem pani Anety Nowakowskiej zaprezentowała się w scenkach połączonych z czytaniem fragmentu książki, podczas których widownia żywo reagowała na słowa prowadzącego. W rolę Benedykta wcielił się zastępca burmistrza Sławomir Jamroży.

Czytanie wybranych fragmentów spotkało się z dużą uwagą zgromadzonych słuchaczy. Każda taka inicjatywa ma ogromne znaczenie w edukacji i wychowaniu, co podkreślił w swojej wypowiedzi dyrektor szkoły Mirosław Kowalczyk.

Tekst/zdjęcia: Jolanta Knoblauch / Katarzyna Trzeszewska